Chryzantemy – kwiaty na cmentarz

Chryzantemy – kwiaty na cmentarz

Chryzantemy to kwiaty, które nierozerwalnie kojarzą się z dniem Wszystkich Świętych. Są one roślinami dnia krótkiego i kwitną właśnie późną jesienią. Jeszcze kilkanaście lat temu na cmentarzach pojawiały się głównie wiązanki wykonane z chryzantem wielkokwiatowych. Obecnie dużą popularnością cieszą się także średnio- i małokwiatowe odmiany tych roślin ustawiane w doniczkach.

 

Co warto wiedzieć o chryzantemach?
Pierwsze wzmianki o tych kwiatach pochodzą z zapisków znalezionych w Chinach. Do Europy przywieziono je około 300 lat temu. Od tego czasu dzięki pracy ogrodników powstały dziesiątki odmian tych kwiatów. Dziś możemy cieszyć się widokiem chryzantem o dużych kwiatach ale również gatunkami, gdzie kwiatostany wyglądają jak małe gwiazdki na tle liści. Poszczególne odmiany tych roślin różnią się nie tylko wielkością, ale również stopniem zapełnienia kwiatostanu oraz kolorem. Na stoiskach przed cmentarzami można kupić odmiany kwitnące na biało, żółto, różowo i fioletowo.

Jakie kwiaty wybierać?
Jeśli postanowisz kupić na grób najbliższych zmarłych żywe chryzantemy musisz zwrócić uwagę na to w jakim stanie jest roślina. Najładniej będą wyglądały rośliny mocno rozwinięte, ale te, które poza kwiatami mają również pączki prawdopodobnie będą kwitły znacznie dłużej.

Co zrobić, by chryzantemy kwitły długo i pięknie?
Chryzantemy to rośliny odporne na chłody, ale przymrozki mogą je zniszczyć. chryzantemyWarto o tym pamiętać stawiając je na grobach. Obecnie mamy ciepłe dni i noce, więc można mieć nadzieję, że rośliny będą długo i pięknie kwitły. Trzeba także pamiętać, że chryzantemy w doniczkach wymagają podlewania. Rośliny te charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, stąd wymagają wilgotnego podłoża. Ponieważ, w Polskim klimacie o tej porze roku nie ma upałów, wystarczy podlać roślinę 1-2 razy w tygodniu. Jeśli pada deszcz, nie jest to konieczne.

 

Warto pamiętać!
Decydując się na zakup chryzantem należy zdawać sobie sprawę, że pomimo odporności na chłody, kwiaty mogą zostać zniszczone przez przymrozek. Dlatego dobrze jest ustawiać je na nagrobkach z niedużym wyprzedzeniem.

About the author /


Related Articles