Dlaczego warto mieć ogródek?

Często ogród lub działka kojarzą się głównie z osobami na emeryturze. Wtedy człowiek ma nieco więcej czasu i może spędzić go pracując w ogrodzie. Nie jest to oczywiście prawdą, ponieważ ogród to pasja, której mogą się oddać wszyscy, niezależnie od wieku. Świeże powietrze i ruch to dwie rzeczy, które wpływają pozytywnie na zdrowie fizyczne każdego człowieka, natomiast radość i duma z własnoręcznie wyhodowanych owoców, warzyw czy kwiatów pozytywnie wpływa na psychikę ogrodnika.

Ogród dla malucha

Ogród musi być dostosowany do potrzeb swojego właściciela. Jeśli jednym z jego użytkowników jest dziecko – to warto pomyśleć o przyrządach do zabawy. Malutka piaskownica, huśtawka czy drabinka, to sprzęt, który podbije serce każdego szkraba. Warto jednak pamiętać, że już kilkulatka można nauczyć obchodzenia się z roślinami. Nawet dwulatek może pomóc w zbieraniu jabłek z trawnika, a przedszkolakowi można podarować grządkę, na której będzie mógł uprawiać swoje rośliny. Jeśli urosną i będą piękne dziecko będzie pękało z dumy.

Ogród dla seniora

W Polsce seniorzy to grupa, która jest nieco zaniedbana, jeśli chodzi o imprezy kulturalne czy zorganizowane spędzanie czasu. Wprawdzie zmienia się to na lepsze i z roku na rok pojawia się więcej propozycji dla osób na emeryturze, niemniej jednak dla wielu z nich to właśnie ogród jest najlepszym miejscem na spędzanie wolnego czasu. To właśnie ogrody projektowane i pielęgnowane przez seniorów wyglądają pięknie, a dodatkowo pozwalają nieco odciążyć budżet domowy dzięki pysznym owocom i warzywom prosto z grządek.

Ogród dla każdego

Należy jednak pamiętać, że ogród to miejsce dla każdego, niezależnie od jego wieku. Jedni marzą o ogrodzie, który dostarczy im zdrowych warzyw i owoców, inni pragną mieć w nim wspaniałe kwiaty, a jeszcze inni chcą mieć po prostu miejsce do odpoczynku. Niezależnie od celu jaki nam przyświeca podczas projektowania i tworzenia ogrodu, warto pamiętać, że powinien on przede wszystkim sprawiać radość jego posiadaczom.

About the author /


Related Articles