Doprowadzanie instalacji do wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna znajduje się daleko od pionów instalacyjnych, co może przysporzyć wiele problemów z doprowadzeniem do niej instalacji. O ile doprowadzenie do niej wody będzie nietrudne, tak podłączenie gazu i prądu okaże się bardziej skomplikowane.

Odpływ kanalizacji od zlewozmywaka i zmywarki należy przeprowadzić w podłodze, przy uwzględnieniu rury odpływowej ułożonej ze spadkiem w kierunku pionu (zalecany spadek to 4 – 5 %). Jeśli mieszkamy w bloku powinniśmy raczej zrezygnować ze zmywania na wyspie, ponieważ warstwy posadzki na stropie są zdecydowanie za cienkie.

Jeśli decydujemy się na kuchenkę, a nad nią okap z wyciągiem, należy zadbać o odprowadzanie powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Rurę o średnicy ok. 10 cm łatwo ukryć w suficie podwieszonym. Dalszy odcinek przewodu w poziomie powinien mierzyć maksymalnie 4 – 5 m, w miarę możliwości nie zakręcać, być ułożony lekko w górę, w stronę komina, a nie poziomo.

Prąd należy doprowadzić do pochłaniacza lub okapu, oświetlenia, zmywarki, piekarnika czy płyty kuchennej. Musimy zatem pamiętać o gniazdach niezbędnych przy blatach roboczych. Niektóre urządzenia wymagać będą specjalnej instalacji trójfazowej.

Instalacja gazowa jest z pewnością najbardziej problematyczna. Przewody doprowadzające gaz nie mogą być osłonięte. Mamy więc dwie możliwości: możemy przeprowadzić je po suficie, co niestety nie będzie wyglądać zbyt estetycznie lub umieścić w wentylowanym kanale w podłodze. Niestety drugie rozwiązanie jest bardzo kosztowne i w dodatku nie zawsze możliwe.

About the author /


Related Articles