Falenopsis – najpopularniejszy storczyk w naszych domach

Falenopsis to storczyk, który podbił serca Polaków. Prezentuje się bardzo efektownie w doniczkach, stąd też jest często kupowany jako ozdoba do domów i biur, ale również jako prezent niemal na każdą okazję.

 

Wygląd
Storczyki zaliczane do tego gatunku charakteryzuje jednakowy wygląd liści i bryły korzeniowej i szeroka gama kolorystyczna kwiatów. Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych są storczyki białe, kremowe, żółte, purpurowe i fioletowe. W sklepach można też kupić kwiaty w cętki, plamki, a nawet pasiaste. Wszystkie one cudownie się prezentują w każdym wnętrzu, więc są chętnie kupowane, co zupełnie nie dziwi.

Pielęgnacja
Storczyki to rośliny dość wymagające. Do wzrostu i rozwoju potrzebują szczególnego rodzaju podłoża, odpowiedniego podlewania i nawożenia. Najlepiej czują się w ciepłych i parnych pomieszczeniach. Dlatego wiele osób boi się je uprawiać w domu. Warto jednak wiedzieć, że falenopsis to jeden z najprostszych w uprawie gatunków. Jeśli zależy Ci na tym by długo kwitł wystarczy, że zagwarantujesz mu dużo rozproszonego światła, podlewanie 1-2 razy w tygodniu (a zimą nawet rzadziej) i od czasu do czasu do wody dodasz specjalny nawóz do storczyków. Rośliny te są wyjątkowo łatwe w uprawie, więc nie warto specjalnie się ich obawiać.

Zakup
Obecnie storczyki falenopsis są dostępne w niemal każdym sklepie handlującym storczykroślinami. Można je kupić także w marketach budowlanych czy supermarketach. Wybierając roślinę do swojego domu należy bardzo dokładnie ją obejrzeć. Storczyk powinien mieć zielone, gładkie liście bez żadnych plamek i uszkodzeń. Także korzenie rośliny zarówno zewnętrzne jak i te widoczne przez ścianki doniczki powinny być żywo zielone lub zielono-srebrne (barwa uzależniona jest od nawodnienia rośliny). Korzenie nie powinny mieć żółtych ani brunatnych plam, fragmentów suchych lub uszkodzonych. Dobry stan liści i korzeni to gwarancja, że storczyk jest zdrowy i są duże szanse, iż będzie nas długo cieszył swoją urodą. Wybierając roślinę zazwyczaj zwracamy uwagę na same kwiaty. Jeśli zależy nam na tym, by storczyk kwitł długo należy wybrać roślinę, która poza już rozwiniętymi kwiatami ma również rozwijające się pąki.

Orchidee to dla wielu osób synonim trudnego ogrodnictwa. Jak się jednak można przekonać, ich pielęgnacja storczyków nie musi być bardzo kłopotliwa. Cena storczyków nie jest zbyt wysoka, więc może warto zaprosić jedną taką roślinkę do domu i osobiście się przekonać, że to nie jest karkołomne wyzwanie.

 

About the author /


Related Articles