Gospodarowanie małych przestrzeni

Zagospodarowanie małej przestrzeni to z pewnością nie lada wyzwanie dla osoby, która pragnie osiągnąć zadowalający efekt. Przede wszystkim musimy dokładać starań, by nasze pokoje wyglądały na optycznie większe. Jak więc tego dokonać? O czym musimy pamiętać przy wyposażaniu naszego lokum?
Bardzo ważne jest umiejętne dobranie farby. Warto pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach: jasny kolor pozornie powiększa przestrzeń, natomiast wykorzystanie kontrastowych barw zmienia jej kształt. Pomalowanie ściany naprzeciw wejścia na subtelny odcień spowoduje jej wydłużenie, natomiast na ciemny – skrócenie. Również błyszczące powierzchnie na ścianie czy suficie będą dobrym rozwiązaniem.
Nie możemy także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu – unikać ciemnych i przytłaczających świateł. Dobrze jest także, gdy w pokoju znajduje się wiele okien. Z kolei duże lustro powieszone naprzeciwko okna powiększy i rozświetli każdą przestrzeń.
Przy doborze podłóg powinniśmy zastanowić się nad wybraniem jednej i założeniem jej w kilku pokojach. Taki sam materiał, zwłaszcza gdy cechuje się wysokim połyskiem i jego kolor jest zbliżony do barwy sufitu i ścian, z pewnością powiększy nasze mieszkanie. Niedoświadczonym radziłabym unikać ciemnych kolorów, gdyż stosowanie ich na małych przestrzeniach wymaga wprawy.
Jeśli zaś chodzi o meblowanie to strzałem w dziesiątkę są meble wielofunkcyjne i rozkładane. Pamiętajmy, by nie były one za duże. Zrezygnujmy z krzeseł z zabudowanymi oparciami, wprowadźmy nieco przezroczystych elementów. Pamiętajmy także o funkcjonalności. Warto zainwestować w meble z licznymi wysuwanymi szufladami, gdyż pomoże nam to utrzymać porządek.
Porządek – to właśnie on będzie kluczowy w aranżacji. Dlatego strzeżmy się małych ozdóbek, które w gruncie rzeczy tylko zaśmiecają nasze otwarte półki. W meblowaniu kierujmy się zasadą: „Im mniej, tym lepiej”.

About the author /


Related Articles