Jak działa wtryskiwacz?

Wtryskiwacz paliwa to jedna z najważniejszych części samochodu. Układ wtrysku współpracuje ściśle z silnikiem naszego wozu, dostarczając mu odpowiednio odmierzone dawki paliwa.

Genesis Turbo Banner

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z motoryzacją, myśli, że paliwo krąży z jednolitą prędkością, trawione przez nasz silnik. W rzeczywistości, całość wygląda zupełnie inaczej. Wtryskiwacze w dzisiejszych czasach to bardzo zaawansowane technicznie, niezwykle dokładne urządzenia, w pracy których liczy się każda milisekunda. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega zasada ich działania.

Przebieg pracy wtryskiwacza

Wędrując w stronę silnika, paliwo musi najpierw przedostać się do rozpylacza. To właśnie on dostarcza komorze spalania odpowiednio rozdrobnione paliwo. Zależnie od rodzaju komory, wykorzystuje się wtryskiwacze z rozpylaczem jedno- lub wielo otworowym. Wewnątrz końcówki rozpylacza znajduje się specjalna komora, do której paliwo trafia pod wysokim ciśnieniem. Dalszą drogę blokuje tu jednak iglica. Wtryskiwacze są zaprojektowane tak, aby rozpoznać poziom ciśnienia i, gdy osiągnie ono odpowiedni poziom, unieść iglicę. Informacje te są uprzednio kodowane w sterowniku urządzenia. Dzięki temu, nie musimy martwić się o losowe sytuacje, podczas których iglica nie uniesie się dostatecznie (co skutkowałoby niedostatkiem dostarczonego paliwa) lub pozostanie ona uniesiona nawet o sekundę za długo, co prowadziłoby do przelewania się paliwa. Niewielki nadmiar dawek jest jednak rzeczą normalną, dlatego też wtryskiwacze wyposażono w specjalne przewody przelewowe, które odprowadzają paliwo z powrotem do zbiornika.

Wspomniany wyżej sterownik odgrywa kluczową rolę w pracy wtryskiwaczy. Ponieważ każda część układu będzie pracować inaczej, otrzymawszy różniące się od siebie ilości paliwa, producenci zdecydowali się na rozwiązanie w pełni elektroniczne. Już od roku 2001, kodowanie wtryskiwaczy przed ich zamontowaniem w samochodzie stało się wymogiem. Dzięki temu, kontrolowana jest nie tylko ilość zużywanego paliwa, ale też emisja szkodliwych dla środowiska spalin. Współczesne wtryskiwacze są zatem komponentami w pełni automatycznymi i zaprojektowanymi tak, aby silnik mógł pracować z pełną mocą, przy możliwie jak najmniejszym spalaniu, co jest korzyścią nie tylko dla samochodu, ale też naszego portfela.


Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, bądź chcielibyście skorzystać z usługi, jesteśmy zawsze dostępni pod telefonem: +48 883 972 672 oraz pod mailem: centrumturbo@gmail.com
Nasi specjaliści pomogą w każdej kwestii!

Zadzwoń do nas +48 883 972 672