Kolektory słoneczne w polskich warunkach klimatycznych

Z każdym rokiem rośnie zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domów oraz uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Wynika to z szerokiej gamy produktów oraz ich rosnącej dostępności dla coraz większej grupy osób. Prosta kalkulacja matematyczna pozwala ocenić, że konieczność poniesienia wyższych nakładów inwestycyjnych na tego typu system ogrzewania, to zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości oraz przede wszystkim wysoki komfort codziennego użytkowania. Nie bez znaczenia jest również dbałość o środowisko naturalne.

Wśród odnawialnych źródeł energii najpopularniejsze są instalacje solarne, w postaci zamontowanych najczęściej na dachach domów kolektorów słonecznych oraz pompy ciepła, czyli urządzenia wykorzystujące ciepło znajdujące się w ziemi, wodzie lub powietrzu.

Wybór tego typu urządzeń, tj. pompy ciepła lub instalacji solarnej, to: pełna niezależność od dostawców paliw i od zmieniających się cen surowców, miesięczne wydatki na ogrzewanie oscylujące wokół zera, idealny komfort termiczny w pomieszczeniach oraz zerowa emisja substancji toksycznych do środowiska.

O ile kolektory słoneczne w polskich warunkach klimatycznych najczęściej nie są w stanie pokryć w 100% zapotrzebowania mieszkańców na ciepłą wodę użytkową oraz ogrzać domu (choć na Zachodzie udaje się już sprostać tym wymaganiom), o tyle pompy ciepła z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako całoroczne i w pełni wydajne urządzenia grzewcze. Kolektory słoneczne z kolei są idealnym dopełnieniem do instalacji grzewczej zbudowanej w oparciu o tradycyjny kocioł na paliwo stałe lub kominek. Ich montaż uwalnia użytkowników od konieczności rozpalania w piecu poza okresem grzewczym w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej. W okresie letnim alternatywną dla uzyskania ciepłej wody, niestety dużo droższą, było do niedawna używanie grzałki elektrycznej, czyli najdroższego źródła ciepła. Zdecydowanie taniej jest wykorzystać ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego (instalacja solarna) czy ciepło skumulowane w ziemi (gruntowa pompa ciepła – najbardziej wydajne i niezawodne źródło ciepła w naszych warunkach klimatycznych).

About the author /


Related Articles