Laptop, komputer stacjonarny, netbook – co wybrać?

Laptop, komputer stacjonarny, netbook – co wybrać??

Stojąc przed wyborem rodzaju komputera, jaki chcemy kupić, musimy zwrócić uwagę na szereg czynników. Najważniejsze jest do czego będzie on używany, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup i kto będzie z niego korzystał. Przedstawiamy zestawienie, dzięki któremu, wybór może stać się łatwiejszy.

Komputer stacjonarny

Największą zaletą wyboru komputera stacjonarnego jest jego cena i możliwość wymiany podzespołów. Nowy komputer stacjonarny z monitorem, w przyzwoitej jakości, choć nie markowy, kupimy już za 1200 zł. Kupujmy tylko u sprawdzonych dystrybutorów – źle złożony komputer może sprawić, że praca szybko stanie się niemożliwa. Używany poleasingowy sprzęt, wystarczający nie tylko do internetu, ale i części gier, oglądania filmów i obróbki grafiki, to wydatek od 600 zł. Tyle właśnie zapłacimy za sprzęt z procesorem Pentium IV HT i 1 GB pamięci RAM z systemem Windows XP, złożony w irlandzkiej fabryce firmy Dell. Parametry takie zapewniają stabilną pracę. Jeżeli potrzebujemy komputera do intensywnej pracy, również po godzinach w domu, nie należy inwestować w tzw. salonowe PC-ty jak np. seria firmy Asus EeePC Box, ponieważ dysponują one parametrami zbliżonymi do netbooków i płaci się tak naprawdę za atrakcyjny design.

Laptop

Duży komputer przenośny to idealne rozwiązanie dla osób, których praca jest związana z częstym podróżowaniem. Jeżeli często odwiedzamy klientów w domach i przedstawiamy im prezentacje multimedialne, dobry laptop z czytelnym wyświetlaczem to niezastąpiony asystent handlowca. Komputery przenośne parametrami zaczynają dorównywać rozwiązaniom desktopowym. Prosty laptop z procesorem Pentium Dual-Core kupimy już za 1500 zł. Jeżeli jednak interesuje nas narzędzie do pracy, warto postawić na bardziej zaawansowane rozwiązanie. Tu już ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych. Koszty podzespołów są ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku komputerów stacjonarnych.

About the author /


Related Articles