Truskawki

Truskawki

W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskały sobie truskawki pnące i zwisające. Są to odmiany raczej zaliczane do roślin ozdobnych aniżeli do typowych roślin uprawnych. Mają wiele zalet i jeśli dba się o nie, to przynoszą wiele radości i słodyczy.

Wybór sadzonki
Truskawki na naszych balkonach czy tarasach wysadzane są zazwyczaj z sadzonek. Tym samym odwiedzając sklep ogrodniczy należy dokładnie przyjrzeć się kupowanym roślinom. Przede wszystkim muszą być one zielone, a na liściach nie powinno być żadnych plamek czy widocznych zmian. Sadzonka nie może mieć również suchych lub zwiędniętych liści, ponieważ może to świadczyć zarówno o złej pielęgnacji jak i o chorobie rośliny. Poszukując najlepszej odmiany truskawek na balkon warto zwrócić uwagę na rośliny wielokrotnie owocujące oraz na odmiany odporne na wirusy. Pozwoli to cieszyć się owocami przez długi czas, a przy okazji zdejmie z ogrodnika problem jakim są choroby wirusowe roślin.

Warunki uprawy
Truskawki lubią słoneczne i ciche miejsca. Warto zadbać, aby miały sporą dawkę
truskawki

słońca, niemniej jednak wystawione przez cały czas na upał mogą ulec przesuszeniu. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie znalazły się w miejscu zbyt wietrznym, ponieważ może to je uszkodzić.

Podlewanie i nawożenia
Truskawki to rośliny potrzebujące regularnego i obfitego podlewania. Należy pamiętać o nim szczególnie w okresie owocowania. Trzeba również mieć na uwadze porę nawadniania roślin. Podobnie jak większość roślin, truskawki powinny być podlewane wczesnym rankiem lub wieczorem. Podlewanie podczas upalnego dnia może uszkodzić rośliny. W przypadku truskawek rosnących w pojemnikach niezwykle ważne jest ich okresowe wzmacnianie nawozami. Najlepiej do tego celu wykorzystać biohumus – który jest naturalnym nawozem nadającym się do zasilania roślin jadalnych.

Owocowanie
Wśród truskawek wiszących wiele odmian owocuje nieustannie nawet przez kilka miesięcy. Pierwsze owoce pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a ostatnie nawet na początku października.
truskawki

Co warto wiedzieć?
Truskawki to rośliny owocujące w cyklach trzyletnich. Pierwszy rok charakteryzuje się wzrostem roślin i niewielkim owocowaniem, zaś w drugim i trzecim można liczyć na wiele, smacznych owoców. Po trzech latach rośliny wymagają odmłodzenia. Warto pamiętać, że truskawki są roślinami wieloletnimi i po okresie uprawy na balkonie trzeba je przenieść do chłodniejszego, zaciemnionego miejsca, gdzie będą mogły przezimować.

 

 

 

About the author /


Related Articles